Undă verde pentru extinderea regimului de zonă liberă în Portul Constanța-zona Midia. Ce înseamnă această decizie

Extinderea regimului de zonă liberă în Portul Constanța-zona Midia a primit undă verde astăzi, în ședința de Guvern.

Prin această decizie “se dorește stimularea investițiilor, impulsionarea activităților comerciale maritime și consolidarea poziției strategice a Portului Constanța în rețeaua europeană de transport”, a transmis ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu. 

Mai exact, prin actul normativ aprobat, teritoriile Portului Midia sunt integrate oficial în Portul Constanța, ceea ce determină o reorganizare administrativă și operațională, a explicat Grindeanu. 

Astfel, se instituie extinderea regimului de zonă liberă pe o suprafață de 7,7 milioane de metri pătrați, ceea ce implică:

  • modernizarea infrastructurii portuare și crearea unor facilități operaționale de ultimă generație;
  • stimularea fluxurilor comerciale prin sporirea capacităților logistice;
  • asigurarea unui regim vamal unificat pentru operatorii portuari, eliminând astfel discrepanțele legislative între diferitele zone ale portului;
  • crearea unui climat investițional competitiv, favorabil atragerii de investiții;
  • creșterea volumului schimburilor comerciale internaționale printr-o integrare eficientă în coridoarele de transport europene.
Sursa foto: Facebook – Sorin Grindeanu

Zona Midia este parte a domeniului public al statului, aflată sub administrația Ministerului Transporturilor și Infrastructurii și concesionată către Compania Națională „Administrația Porturilor Maritime” S.A. Constanța. 

Sursa foto: Facebook – Sorin Grindeanu

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal