Fostul șef al biroului lui Zelenski, Andrii Iermak, anunță că vrea să meargă pe front după ce și-a dat demisia în urma perchezițiilor anticorupției

Andrii Iermak, fostul șef al biroului președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, a declarat vineri, pentru The New York Post, că intenționează să plece pe front, la doar câteva ore după ce și-a prezentat demisia din funcție. Decizia sa a venit în urma unei percheziții efectuate de Biroul Național Anticorupție din Ucraina la domiciliul său din Kiev.

Iermak susține că demisia și dorința de a merge pe linia frontului sunt răspunsuri la presiunile și acuzațiile la care spune că a fost supus. „Mă voi duce pe front și sunt pregătit pentru orice represalii. Sunt o persoană onestă și decentă. Sunt dezgustat de mizeria îndreptată împotriva mea și de lipsa de sprijin din partea celor care cunosc adevărul. Nu vreau să-i creez probleme lui Zelenski; mă duc pe front”, a afirmat el pentru publicația americană.

Fostul oficial nu a precizat către ce unitate militară intenționează să se îndrepte și nici momentul în care ar urma să ajungă pe linia de contact.

Perchezițiile și demisia lui Iermak au avut loc în ajunul unei întâlniri importante dintre partea ucraineană și echipa americană implicată în negocierile privind încheierea războiului declanșat de Rusia. În acest context, președintele Zelenski a decis reorganizarea echipei sale de negociatori, care urmează să se deplaseze în Florida pentru discuții cu Steve Witkoff și ginerele președintelui american Donald Trump.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal