Franța a dat startul campaniei de recrutare pentru noul serviciu militar voluntar național, un program cu durata de zece luni, anunțat în noiembrie anul trecut de președintele Emmanuel Macron.
Ministra forțelor armate, Catherine Vautrin, a declarat că interesul există deja: „Am primit deja candidaturi”.
Programul este deschis tuturor cetățenilor francezi, femei și bărbați, cu vârste între 18 și 25 de ani. Potrivit Ministerului Forțelor Armate, structura dorită este ca aproximativ 80% dintre participanți să aibă între 18 și 19 ani, iar restul de 20% să fie tineri cu vârste între 20 și 25 de ani.
Serviciul militar voluntar va fi extins treptat. În primul an sunt vizați 3.000 de tineri, iar obiectivul este de 10.000 de participanți pe an până în 2030 și 42.500 până în 2035.
Tinerii care se înscriu vor primi o indemnizație de 800 de euro brut pe lună, iar pe durata serviciului vor beneficia de masă și cazare gratuite.
Procesul de recrutare începe încă din așa-numita „Zi a Mobilizării”, când tinerii vor primi un chestionar în care vor fi întrebați dacă sunt interesați de acest program. „Toți cei care răspund afirmativ vor fi contactați”, a explicat ministrul. De asemenea, înscrierile se pot face și online, prin platformele oficiale ale Forțelor Aeriene, Marinei sau Armatei, ori direct la centrele locale de informare și recrutare (CIRFA). Ministerul a pus la dispoziție și un număr de telefon dedicat pentru cei interesați.
După exprimarea interesului, candidații vor completa un chestionar mai detaliat, care va analiza profilul lor – de la abilități și interese, până la cunoștințe de securitate cibernetică, electricitate sau limbi străine. Ulterior, vor fi chemați la interviuri, unde li se va evalua motivația și condiția fizică. „Evident, vom efectua un test de aptitudini fizice, iar serviciile noastre de informații le vor verifica identitatea”, a precizat Catherine Vautrin.
Cei selectați vor fi anunțați în luna mai, astfel încât participarea la serviciul militar să poată fi corelată cu admiterea la universitate. Autoritățile dau asigurări că tinerii nu își vor pierde locul obținut la facultate, urmând ca acesta să fie amânat pentru anul universitar următor. În acest sens, programul va fi considerat un „an sabatic”.
Serviciul propriu-zis va începe în vara anului viitor. Prima lună va fi dedicată instruirii de bază – tragere la țintă, marș, orientare și topografie –, iar următoarele nouă luni vor fi petrecute în serviciu activ pe teritoriul Franței. Autoritățile subliniază că tinerii voluntari nu vor fi trimiși în zone de conflict și nu vor participa la misiuni în străinătate.






