Negocierile dintre Statele Unite ale Americii și Iran, desfășurate în Pakistan, s-au încheiat fără niciun acord, după 21 de ore de discuții tensionate. Delegația americană a părăsit deja țara duminică, potrivit informațiilor apărute în The Times of Israel.
Vicepreședintele american, JD Vance, a declarat că negocierile au eșuat din cauza refuzului părții iraniene de a accepta condițiile privind renunțarea la dezvoltarea unei arme nucleare. Oficialul a precizat că delegația SUA a decis să se retragă după încheierea discuțiilor.
Potrivit lui Vance, negocierile s-au încheiat după 21 de ore, timp în care acesta a fost în contact permanent cu președintele Donald Trump și cu alți membri ai administrației americane.
„Trebuie să vedem un angajament clar că nu vor căuta o armă nucleară și nici mijloacele pentru a o obține rapid. Acesta este obiectivul principal al președintelui Statelor Unite”, a declarat vicepreședintele american.
De cealaltă parte, oficialii iranieni au confirmat, la rândul lor, eșecul negocierilor de la Islamabad, criticând ceea ce au numit cerințe „excesive” din partea SUA. Conform postului Press TV, principalele puncte de dispută au vizat strategia nucleară a Iranului și drepturile de trecere prin Strâmtoarea Ormuz.






