Comisarii de la Protecția Consumatorului au închis două raioane ale magazinului Profi din Tomis Plus

Comisarii Oficiului pentru Protecția Consumatorului  Constanța au efectuat un control la magazinul Profi din cartierul Tomis Plus, în urma căruia au fost identificate mai multe abateri grave de la normele privind siguranța alimentară.

În urma verificărilor, s-a dispus oprirea temporară până la remedierea deficiențelor a raioanelor gastro și patiserie, precum și a vitrinei cu mezeluri ambalate. Totodată, au fost retrase de la comercializare 24 kg de carne proaspătă, păstrată la o temperatură necorespunzătoare, precum și câteva fructe depreciate, care erau improprii pentru consum.

Pentru neregulile constatate, unitatea a fost sancționată cu o amendă de 1.100 de lei. Reprezentanții OPC au precizat că astfel de controale vor continua, în vederea asigurării respectării drepturilor consumatorilor și a siguranței alimentare.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal