Un militar a fost atacat în timpul serviciului de o persoană înarmată, în Mamaia Sat

Un militar de la Centrul 110 Comunicații și Informatică din Mamaia Sat a fost atacat prin surprindere în această seară, în timp ce executa serviciul de pază în unitate. O persoană neidentificată, cu cagulă și înarmată cu o armă albă, a intrat prin efracție în perimetrul unității militare, în jurul orei 20.15, și l-a atacat pe militar.

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, militarul aflat în postul de pază a aplicat procedurile legale, a opus rezistență în confruntarea corp-la-corp cu agresorul, dar a fost deposedat de arma din dotare și de un încărcător cu 30 de cartușe.

„După ce a intrat în posesia armei și a muniției, agresorul a părăsit perimetrul unității (a sărit gardul), iar militarul agresat i-a anunțat de urgență pe comandantul corpului de gardă și pe comandantul unității”,

a declarat Constantin Spânu, purtător de cuvînt MApN.

Conform procedurilor legale în vigoare, Parchetul Militar Constanța și organele de poliție au deschis o anchetă pentru cercetarea evenimentului. De asemenea, comandantul Centrului 110 Comunicații și Informatică a numit o comisie administrativă pentru cercetarea împrejurărilor producerii evenimentului.

Conducerea Ministerului Apărării Naționale a dispus de urgență, la nivelul tuturor unităților militare, măsuri pentru întărirea serviciilor de pază și verificarea planurilor de pază și apărare a obiectivelor militare.

Militarul a fost evaluat medical și s-a constatat că se află în afara oricărui pericol, nu sunt consecințe grave, a mai spus purtătorul de cuvânt MApN.

Imediat după sesizarea organelor de poliție, s-au demarat activități specifice, printre care instituirea de filtre de control, în trafic.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal